3 branże na celowniku ataków randsomware

Atak-ransomware cyberatak czaszka

Statystycznie, najczęstszymi ofiarami ataków ransomware są 3 sektory. Jakie?

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Trellix, z wszystkich odnotowanych ataków ransomware, ponad połowa dotyczy sektorów:

  • Bankowości i finansów
  • Użyteczności publicznej
  • Handlu detalicznego

W przypadku pierwszego z sektorów, podatność na ataki wynosi aż 22%. Kolejno firmy działające w obszarze użyteczności publicznej stanowią 20% celów, a handel detaliczny 16%. Łącznie te sektory stanowią 58% atakowanych celów.

cyberatak

Skutki ataków dotkliwie dotykają także inne branże. W przypadku handlu detalicznego na przykład często dochodzi do całkowitego zaprzestania działalności aż do momentu wyeliminowania problemu. Następstwem tego jest utrata zaufania klientów i płynności finansowej.

okup pieniądze

Co z pozostałymi branżami?

Pomimo, iż pozostałe branże są rzadziej celem ataku, to nadal są zagrożone. Wśród sektorów w których odnotowano incydenty ransomware znalazły się m.in. edukacja, administracja rządowa i przemysł. Jak wynika z raportu Emisoft, tylko w ubiegłym roku w samych  Stanach Zjednoczonych aż 2300 samorządów lokalnych, szkół i organizacji opieki zdrowotnej zostało dotkniętych atakami ransomware.

Żądane przez cyberprzestępców kwoty sięgają milionów dolarów.

Jak wskazuje badanie Mimecast najbardziej poszkodowane firmy z USA były zmuszone zapłacić średnio ponad 6,3 mln USD okupu.

Hacker - Cyberprzestępca

Cyberprzestępczość nie śpi…

Pomimo, iż wciąż dobiegają nas informacje o likwidacji  kolejnych grup hakerskich zajmujących się oprogramowaniem ransomware (m.in. REvil znana też jako Sodinokibi) to nie możemy się czuć bezpiecznie. Cyberprzestępcy wciąż się rozwijają i dostosowują swoje metody działania tak, aby pozyskiwać najbardziej wrażliwe dane i usługi. Oprogramowanie ransomware wciąż ewoluuje i dlatego organizacje muszą wzmocnić swoją obronę, aby ograniczyć przyszłe zagrożenia.

W celu zabezpieczenia sieci firmowej przed atakami ransomware i innymi atakami cybernetycznymi, eksperci zalecają organizacjom regularne aktualizacje systemów operacyjnych, aplikacji i oprogramowania. Takie działania mają na celu minimalizację i zapobieganie w wykrywaniu i wykorzystywaniu przez hakerów znanych luk w zabezpieczeniach. Dodatkowo zespoły zajmujące się bezpieczeństwem w organizacji powinny regularnie skanować firmowe zasoby w poszukiwaniu jakichkolwiek prób wniknięcia do organizacji. Dobrą praktyką jest także uwierzytelnianie wieloskładnikowe na wszystkich kontach.

Jak zbudować odporność na ataki ransomware?

Masz pytania?

Napisz. Chętnie odpowiemy.

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu ulepszenia działania seriwsu