3 branże na celowniku ataków ransomware

Atak-ransomware cyberatak czaszka

Statystycznie, najczęstszymi ofiarami ataków ransomware są 3 sektory. Jakie?

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Trellix, z wszystkich odnotowanych ataków ransomware, ponad połowa dotyczy sektorów:

  • Bankowości i finansów
  • Użyteczności publicznej
  • Handlu detalicznego

W przypadku pierwszego z sektorów, podatność na ataki wynosi aż 22%. Kolejno firmy działające w obszarze użyteczności publicznej stanowią 20% celów, a handel detaliczny 16%. Łącznie te sektory stanowią 58% atakowanych celów.

cyberatak

Skutki ataków dotkliwie dotykają także inne branże. W przypadku handlu detalicznego na przykład często dochodzi do całkowitego zaprzestania działalności aż do momentu wyeliminowania problemu. Następstwem tego jest utrata zaufania klientów i płynności finansowej.

okup pieniądze

Co z pozostałymi branżami?

Pomimo, iż pozostałe branże są rzadziej celem ataku, to nadal są zagrożone. Wśród sektorów w których odnotowano incydenty ransomware znalazły się m.in. edukacja, administracja rządowa i przemysł. Jak wynika z raportu Emisoft, tylko w ubiegłym roku w samych  Stanach Zjednoczonych aż 2300 samorządów lokalnych, szkół i organizacji opieki zdrowotnej zostało dotkniętych atakami ransomware.

Żądane przez cyberprzestępców kwoty sięgają milionów dolarów.

Jak wskazuje badanie Mimecast najbardziej poszkodowane firmy z USA były zmuszone zapłacić średnio ponad 6,3 mln USD okupu.

Hacker - Cyberprzestępca

Cyberprzestępczość nie śpi…

Pomimo, iż wciąż dobiegają nas informacje o likwidacji  kolejnych grup hakerskich zajmujących się oprogramowaniem ransomware (m.in. REvil znana też jako Sodinokibi) to nie możemy się czuć bezpiecznie. Cyberprzestępcy wciąż się rozwijają i dostosowują swoje metody działania tak, aby pozyskiwać najbardziej wrażliwe dane i usługi. Oprogramowanie ransomware wciąż ewoluuje i dlatego organizacje muszą wzmocnić swoją obronę, aby ograniczyć przyszłe zagrożenia.

W celu zabezpieczenia sieci firmowej przed atakami ransomware i innymi atakami cybernetycznymi, eksperci zalecają organizacjom regularne aktualizacje systemów operacyjnych, aplikacji i oprogramowania. Takie działania mają na celu minimalizację i zapobieganie w wykrywaniu i wykorzystywaniu przez hakerów znanych luk w zabezpieczeniach. Dodatkowo zespoły zajmujące się bezpieczeństwem w organizacji powinny regularnie skanować firmowe zasoby w poszukiwaniu jakichkolwiek prób wniknięcia do organizacji. Dobrą praktyką jest także uwierzytelnianie wieloskładnikowe na wszystkich kontach.

Jak zbudować odporność na ataki ransomware?

Masz pytania?

Napisz. Chętnie odpowiemy.

[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu ulepszenia działania seriwsu