Dlaczego dostęp do Internetu dla biznesu kosztuje więcej od dostępu dla prywatnej osoby?

internet na tle biurowca

Współcześnie podłączenie do Internetu i usług sieciowych jest dla wielu firm tak oczywiste i istotne jak dostęp do energii elektrycznej, ciepła, wody, kanalizacji. Co więcej, niektóre przedsięwzięcia biznesowe nie mogą funkcjonować – zarabiać – jeżeli taki dostęp zostanie zakłócony. Stąd pojawia się pierwsze zagadnienie, które ma wpływ na koszt dostępu do Internetu dla biznesu. Jakie mogą być straty dla firmy, w przypadku utraty połączenia z Internetem?

Czy dany biznes może sobie pozwolić na minutowy, kilkugodzinny, a może kilkudniowy brak możliwości korzystania z Internetu? W przypadku prywatnej osoby, taka przerwa nie jest zwykle krytyczna dla codziennego funkcjonowania, jednak w biznesie może ona oznaczać straty liczone w tysiącach, czy setkach tysięcy złotych.

Napis SLA Service Level Agreement na drewnianych klockach

Odpowiedź na pytanie „jaki jest akceptowalny czas funkcjonowania firmy bez usług sieciowych” pozwala przygotować się do rozmowy z dostawcą łącza do Internetu na temat Service Level Agreement [SLA], czyli m.in. gwarantowanych parametrach jakościowych łącza, w tym również czasu przywrócenia usługi po awarii.  Jeżeli firma nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek przerwy w dostępności usług sieciowych konieczne może okazać się wykorzystanie dwóch łącz światłowodowych, doprowadzonych z dwóch różnych kierunków geograficznych, z niezależnych węzłów IP. Jest to rozwiązanie najbardziej zaawansowane, ale zarazem najbardziej kosztochłonne. Alternatywnym rozwiązaniem może być uzupełnienie łącza podstawowego o łącze świadczone w innej technologii – na przykład uzupełnieniem dla połączenia światłowodowego może okazać się połączenie w technologii LTE. Profesjonalny operator telekomunikacyjny powinien podczas rozmowy z klientem dopytać o wymagania i przedstawić odpowiednie rozwiązanie. Trzeba mieć jednak świadomość, że im wyższy poziom zabezpieczeń i redundancji łącza oraz krótszy czas na usunięcia awarii, tym wyższy będzie abonament naliczony przez dostawcę.

Telekomunikacja data center kable

Drugim zagadnieniem jest prędkość z jaką będziemy – potocznie mówiąc – ściągać i wysyłać dane, czyli np. jak szybko załaduje się nam strona internetowa, ściągniemy plik, czy jak komfortowo przyjdzie nam korzystać z aplikacji dostępnych przez przeglądarkę lub dedykowane oprogramowanie. Ma to również bezpośrednie przełożenie na wymianę danych pomiędzy innymi oddziałami naszej firmy, udostępnianie plików pracownikom w terenie, czy naszym kooperantom. Zwykle w przypadku prywatnego łącza najbardziej istotna jest szybkość z jaką pobieramy dane, w firmie oba powyższe parametry mają znaczenie. Dlatego w biznesie zastosowanie ma najczęściej tzw. łącze symetryczne, umożliwiające odbieranie i wysyłanie danych z taką samą prędkością – oferty najczęściej zaczynają się od przepływności 100 Mb/s. Zależność jest tutaj prosta, im wyższe parametry łącza, tym więcej za nie zapłacimy.

Internet z łączem symetrycznym
Ciągnięcie światłowodów na ulicy

Elastyczność w dostępie do Internetu, to koleje, trzecie zagadnienie, z którym musimy się zmierzyć przygotowując budżet na usługi telekomunikacyjne. Chociaż na rynku w dalszym ciągu można spotkać oferty dotyczące realizacji usług sieciowych z wykorzystaniem radiolinii, kabli miedzianych czy sieci komórkowych to obecnie coraz częściej stosowanym medium dostępowym jest kabel światłowodowy. Daje on możliwość w miarę swobodnego „sterowania” przepływnością łącza, a tym samym wiąże się z dużą elastycznością w zakresie osiąganych prędkości dostępu, o których mowa była wyżej. I chociaż podłączenie firmy do łącza światłowodowego najczęściej wymaga położenia kabla światłowodowego, co może wiązać się z wykonaniem prac ziemnych, przewiertów, prac technicznych wewnątrz budynku, to i tak jest to najbardziej opłacalne medium biorąc pod uwagę stosunek możliwości łącza do ceny.

technologia, globalna sieć

Czwartym ważnym, jeśli nie najważniejszym w dzisiejszych czasach aspektem, jest bezpieczeństwo łącza. Liderzy rynku usług telekomunikacyjnych, a tym samym profesjonalni dostawcy rozwiązań ICT proponują instalację specjalnych urządzeń „na styku” sieci firmowej z Internetem. Takie rozwiązania dbają o bezpieczeństwo sieci wewnętrznej, filtrując ruch wchodzący i wychodzący z firmy, informując administratorów sieci o nieprawidłowościach i potencjalnych niebezpieczeństwach. Korzyści wynikające ze stosowania tego typu, zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego, w znaczącym stopniu przewyższają koszty jakie musimy ponieść na tego typu usługi. Trzeba mieć jednak świadomość, że bezpieczeństwo kosztuje, zatem zaprojektowanie i instalacja takich usług i urządzeń również wpływa na wycenę dostępu do Internetu.

Bezpieczny Internet
Lupa i key visual Grupy 3S

Podsumowując, w odróżnieniu od prywatnego podłączenia do Internetu, w biznesie musimy wziąć pod uwagę wiele zagadnień. Im bardziej niezawodny, bezpieczny i odporny na awarie ma być dostęp do Internetu, tym większe kwoty musimy założyć w naszym budżecie. Dlatego warto wcześniej poświęcić czas na analizę warunków, jakie ma spełniać kupowana przez nas usługa.

Skontaktuj się z nami i zapytaj o rozwiązania zapewniające bezpieczny dostęp do Internetu i ochronę przed atakami DDoS

    Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu ulepszenia działania seriwsu