6 października 2022 roku | 

Dowiedz się czym jest i zamów storage obiektowy w 3S Data Center

Storage obiektowy dostępny w 3S Data Center

Od storage blokowego do storage obiektowego

Najpowszechniej wykorzystywanym sposobem organizacji danych na dysku jest storage blokowy. W takim rozwiązaniu pamięć dyskowa dostępna na przykład na komputerze lokalnym jest zorganizowana w hierarchicznej strukturze systemu plików, w którym zakładane są katalogi i składowane pliki. Innym przykładem wykorzystania storage blokowego są zasoby udostępniane za pośrednictwem protokołów iSCSI [Internet Small Computer System Interface] czy FC [Fiber Channel] z wydajnych macierzy dyskowych zlokalizowanych np. w data center.

Urządzenia te udostępniają fragment przestrzeni dyskowej, który w systemie operacyjnym widoczny jest jako kolejny dysk. System operacyjny komunikuje się z macierzą zapisując w blokach pamięci, dane w dowolnej formie.

Innym sposobem organizacji danych na dysku jest storage obiektowy. Polega on na tym, że dane są przechowywane w bezpiecznych zasobach chmurowych w sposób niehierarchiczny, czyli nie wykorzystujący drzewa katalogów. Wszystkie jednostki danych [obiekty] ulokowane są na tym samym poziomie struktury pamięci dyskowej. Każdy obiekt posiada unikalny identyfikator [adres] wykorzystywany do odnalezienia i uzyskania dostępu do obiektu. Dodatkowo, do każdego obiektu można dołączyć metadane, które będą wraz z nim odczytywane.

Do czego może być wykorzystany storage obiektowy

Storage obiektowy dedykowany jest zazwyczaj do wykorzystywania przez aplikacje za pomocą specjalnego interfejsu programowania aplikacji [Application Programming Interface]. Bardzo rzadko stosuje się go na poziomie interfejsu użytkownika. Najczęściej wykorzystywany jest jako:

  • chmurowe repozytorium backupu, archiwizacji i logów
  • repozytorium dla potrzeb zapasowych centrów danych
  • miejsce do przechowywania i udostępniania statycznej zawartości [np. fotografie]
  • miejsce do przechowywania i dostarczania treści [np. multimedialnych takich jak podcasty]

Storage obiektowy w 3S Data Center

Usługa storage obiektowego w 3S Data Center oparta jest na rozwiązaniu firmy Cloudian. Fizycznie, całe rozwiązanie wykorzystuje dedykowane, gotowe serwery wyposażone w dyski NVMe i NL-SAS oraz interfejsy sieciowe 10/25GB. Usługa świadczona jest z pełnym HighAvailability obejmującym: nadmiarowe linki do Internetu, Load Balancery, przełączniki i dodatkowe serwery. Od strony sieci publicznej usługa obsługiwana jest przez 2 łącza do Internetu 10GbE pracujące równolegle – w razie konieczności przepustowość łącza może być zwiększona.

Skontaktuj się z doradcą z 3S Data Center i zapytaj o szczegóły

udostępnij

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu ulepszenia działania seriwsu