O firmie

Grupa 3S biuro ul. Ligocka Katowice

Grupa 3S wspiera realizację wizji biznesowych swoich Klientów poprzez projektowanie i wdrażanie rozwiązań teleinformatycznych. Podmiot koncentruje się na projektach sieciowych, usługach chmury obliczeniowej, unified communications oraz technologiach wspierających bezpieczeństwo danych w biznesie.

Bazą dla świadczonych przez Grupę 3S usług jest własna infrastruktura: sieć światłowodowa o długości 6000 km oraz klaster rozproszonych geograficznie, sześciu obiektów data center. W skład Grupy 3S, zatrudniającej 300 osób, wchodzą spółki 3S i 3S Data Center zlokalizowane w Katowicach. Biura regionalne Grupy 3S znajdują się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Właścicielem Grupy 3S jest P4, lider telefonii mobilnej, operator sieci PLAY.

W skład grupy wchodzą

Ikona lupka

3S S.A.

3S S.A. buduje i udostępnia infrastrukturę światłowodową oraz świadczy usługi telekomunikacyjne.

Ikona lupka

3S Data Center S.A.

3S Data Center S.A. jest właścicielem kilku nowoczesnych ośrodków centrum danych w Polsce.

2020
3S łączy się z 3S Fibertech

2 stycznia 2020 r. nastąpiło połączenie spółek 3S SA oraz 3S Fibertech Sp. z o.o. i 3S Fibertech stał się oficjalnie oddziałem naszej firmy.
Pozwoliło nam to na uspójnienie procesów biznesowych i stworzenie silnej bazy do dalszego rozwoju geograficznego.

2019
Wejście w struktury Grupy Play

19 sierpnia 2019 P4 - lider telefonii mobilnej i jednocześnie jedna z największych firm telekomunikacyjnych w Polsce - został nowym właścicielem 3S.

Transakcja ta była ukoronowaniem 10-ciu lat bliskiej współpracy pomiędzy Play i spółkami z naszej Grupy. Zachowaliśmy swoją odrębność w zgodzie z dotychczasową strategią, a dzięki elementom synergii biznesowej z Play, zyskaliśmy szansę dalszego rozwoju geograficznego oraz dostępu do usług mobilnych.

2018
Klaster Data Center, operator z wartością dodaną

Zaczęliśmy intensywnie promować nasz Klaster Data Center, który liczył już 6 obiektów i znajdował się w pięciu różnych lokalizacjach. Wszystkie obiekty połączone siecią światłowodową stały się podstawą dla „szytych na miarę rozwiązań” dla naszych klientów.

W oparciu o zasoby klastra stworzyliśmy unikalne projekty informatyczne takie jak disaster recovery, virtual data center, IaaS/PaaS i wiele innych.

2017
Otwarcie nowego obiektu data center, zakup akcji itWORKS

W marcu uruchomiliśmy kolejny obiekt centrum danych – tym razem w Warszawie. Nowe data center o powierzchni 1250 m2 stało się już piątym obiektem w naszej Grupie, lecz nie ostatnim.

Zainwestowaliśmy także w zakup obiektu pod kolejne data center – w Bytomiu – o powierzchni 750m2. Zainteresowanie Klientów nowymi możliwościami, jakie dzięki temu posunięciu się przed nimi otworzyły, utwierdziło nas, że podążamy w dobrym kierunku.

Kolejnym krokiem w rozwoju biznesu data center w naszej Grupie był zakup od Grupy Euvic 50% akcji w spółce itWORKS. Transakcja pomogła 3S Data Center wzmocnić kompetencje w obszarze rozwiązań integratorskich opartych o centra danych.

2016
3S Fibertech, nowa inwestycja w Krakowie

Z początkiem 2016 roku 3S Data Center wydzierżawiło od Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, centrum danych o powierzchni 475 m2.

Ponadto, Grupa 3S powiększyła się o kolejną spółkę – 3S BOX SA, przed którą postawiono zadanie wybudowania własnego centrum danych w Warszawie.

Nie było to jedyne wyzwanie jakie nas czekało. W czerwcu do naszej Grupy dołączyła krakowska spółka Fibertech Networks (przyjmując jednocześnie nowa nazwę 3S Fibertech), która poza siecią światłowodową wniosła do naszych zasobów także kolejny obiekt centrum danych.

Powstanie kolejnych centrów danych w strukturach Grupy 3S i połączenie ich siecią zaowocowało stworzeniem Klastra Data Center.

2015
Zmiana właścicielska, powstaje 3S Solutions

Grupa 3S pozyskała nowego inwestora w postaci funduszu private equity Polish Enterprise Fund VII, zarządzanego przez Enterprise Investors. Fundusz odkupił wszystkie akcje należące do PCC SE oraz część akcji będących własnością założycieli, którzy zdecydowali się zachować pakiet mniejszościowy. Pozyskanie nowego inwestora zapewniło dodatkowy kapitał na finansowanie rozwoju spółki.

Rozpoczął się kolejny, ważny rozdział w naszej historii - z nowymi celami, planami i szansami.
W 2015 roku zdecydowaliśmy się także na jeszcze jeden ważny krok.

Obserwując dynamiczny rozwój rynku usług data center, zmieniliśmy nazwę spółki 3Services Factory na 3S Data Center SA i stworzyliśmy zespół handlowy Solutions, który specjalizuje się w sprzedaży usług opartych o rozwiązania Cloud2B.

2014
Zmiana nazwy i siedziby spółki

Pozostając w zgodzie z marką, z którą od dawna kojarzył nas rynek, zmieniliśmy nazwę na 3S SA. W tym samym czasie przenieśliśmy także działalność z Gliwic do Katowic. Główna siedziba 3S do dziś znajdują się w Parku Naukowo - Technologicznym Euro-Centrum.

Poza zmianami organizacyjnymi, nie zapomnieliśmy o naszym biznesie. Wciąż rozbudowywaliśmy naszą infrastrukturę nie tylko na Górnym Śląsku – gdzie posiadaliśmy wówczas już ponad 2000 km własnej sieci światłowodowej – ale także w Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu
i Wałbrzychu.

2013
Rozbudowa sieci w Krakowie i we Wrocławiu

Rozpoczęliśmy intensywnie rozwijać sieć 3S także poza województwem śląskim. Pierwszym krokiem w tym procesie był zakup zorganizowanej część przedsiębiorstwa, świadczącego usługi telekomunikacyjne na terenie przemysłowym oraz osiedlu Blachownia w Kędzierzynie Koźlu w woj. opolskim.

Po udanej rozbudowie sieci w Kędzierzynie Koźlu, rozszerzyliśmy ekspansję na kolejne miasta. Ekspansję rozpoczęliśmy od Krakowa, a następnie powstały sieci we Wrocławiu i Rzeszowie.

2012
Wspólna marka 3S

Lata pracy jako 3S Śląskie Sieci Światłowodowe sprawiły, że rynek sam zaczął nazywać firmę po prostu "3S". Zapoczątkowało to wprowadzenie nowej identyfikacji wizualnej w spółkach wchodzących w skład naszej Grupy i zmianę strategii promującej naszą markę. Nasze logo ewoluowało, stało się krótsze, bardziej czytelne. Od tego momentu obie nasze spółki: TKP SA i 3Services Factory zaczęły występować pod wspólną marką - 3S.

2011
Otwarcie pierwszego obiektu data center

11 maja 2011 powołana przez nas spółka 3Services Factory (od 2015 znana pod nazwą 3S Data Center SA) otworzyła dla klientów pierwszy obiekt data center przy ulicy Gospodarczej w Katowicach, o powierzchni 1000 m2.

Było to wówczas jedno z największych centrów przetwarzania danych w Polsce. Inwestycja była odpowiedzią na oczekiwania rynku i rosnące potrzeby branż IT, telekomunikacji oraz innych gałęzi przemysłu. Obecnie powierzchnia kolokacyjna w pierwszej lokalizacji liczy 2200m2 i jest największym tego typu ośrodkiem w regionie.

2010
Początek biznesu data center i rozwój telefonii

Uznaliśmy, że naturalnym kierunkiem rozwoju biznesu będzie budowa własnego data center i zdecydowaliśmy się powołać do tego celu spółkę 3Services Factory.

Zdecydowaliśmy także dołączyć do oferowanych usług telefonię stacjonarną. Działalność tę ulokowaliśmy z spółce-córce 3S Sp. z o.o., będącej operatorem telekomunikacyjnym (wcielona do 3S S.A. w 2014 roku).

Pod koniec roku 3S Sp.z o.o. przejęła od COIG SA Ośrodek Telekomunikacji Górnictwa Węglowego, co dało firmie impuls do intensywnych prac nad powiększeniem zakresu świadczonych usług i skierowanie ich w stronę wymagającego rynku MŚP.

2007

W wyniku wewnętrznych zmian w obrębie Grupy Kapitałowej, Kopalnia Piasku Szczakowa SA stała się częścią PCC SE (Europejska Spółka Akcyjna) z siedzibą w Duisburgu, a co za tym idzie akcje naszej spółki należące do KP Szczakowa stały się własnością PCC SE.

Intensywnie rozwijaliśmy sieć światłowodową na Śląsku, co pozwoliło także na rozwój innych przedsięwzięć, które na niej bazowały, takich jak założona w 2007 roku SGT SA (Śląska Grupa Telewizyjna). Początkowo, spółka ta była operatorem telewizji kablowej IPTV, a z czasem stała się również dostawcą innych rozwiązań technologicznych dla rynku ISP.

Obecnie SGT jest właścicielem interaktywnej telewizji cyfrowej JAMBOX – Kablówka 3 Generacji, która współpracuje z ponad 200 operatorami ISP z całego kraju.

2006

Misją firmy na kolejne lata stało się udostępnianie sieci każdemu, kto tego potrzebuje. Rozpoczęliśmy współpracę z Telekomunikacją Polską SA, dzięki czemu zaczęliśmy korzystać z jej infrastruktury kanalizacyjnej. Grono klientów powiększyło się o mniejszych i większych operatorów ISP (hurtowych odbiorców Internetu), duże przedsiębiorstwa oraz instytucje, którym oferowaliśmy transmisję danych między lokalizacjami oraz dostęp do sieci Internet.

Rozpoczęliśmy współpracę ze śląskimi uczelniami, urzędami miast, znaczącymi spółkami regionu. Uruchomiliśmy całodobowe Centrum Zarządzania Siecią, które znacząco wpłynęło na kontrolę infrastruktury i poprawę jakości usług.

2004
3S: Śląskie Sieci Światłowodowe

Rynek operatorski w kraju szybko zauważył możliwości i korzyści, jakie dawała współpraca z nami, jednak wiele firm wciąż kojarzyło nas z usługami dla kopalń. Postanowiliśmy stworzyć brand, który szerzej opowie rynkowi o tym, na czym opieramy nasz biznes i tak stworzyliśmy markę 3S: Śląskie Sieci Światłowodowe.

Duże telekomy zaczęły dzierżawić włókna od 3S, stając się jednymi z największych klientów spółki. W tym roku Kopalnia Piasku Kotlarnia SA wycofała się z naszego biznesu i odsprzedała swoje udziały pozostałym akcjonariuszom.

2003
Operator dla operatorów

Od samego początku budowaliśmy infrastrukturę z wykorzystaniem aktualnie najlepszych urządzeń, stawiając na maksymalną przepustowość łącza i bezpieczeństwo transmisji. Konsekwentnie realizowaliśmy powstałą w 2001 roku strategię – udostępniania światłowodów wszystkim innym operatorom.

2002
Powołanie do życia TKP SA

Udało się! Podpisanie umowy spółki, a więc powołanie do życia TKP SA (Telekomunikacja Kopalń Piasku) nastąpiło w lutym 2002 roku.
Projekt przedsięwzięcia został zrealizowany dzięki kilku czynnikom. Pierwszym z tych czynników były kompetencje telekomunikacyjne załogi wywodzącej się z firm założycieli, którzy w latach 1995-2000 byli właścicielami największego niezależnego operatora Internetu na Śląsku.

Drugim czynnikiem było tak zwane "prawo drogi" wniesione do projektu dzięki Kopalni Piasku Szczakowa SA oraz Kopalni Piasku Kotlarnia SA (stąd nazwa TKP SA), które pozwoliło na szybkie i ekonomiczne budowanie sieci wzdłuż torów kolejowych kopalń piasku: Szczakowa, Kotlarnia i Maczki-Bór. Ówczesna sytuacja rynkowa nie ułatwiała zdobycia kapitału na rozwój, zatem nasza firma rozwijała się organicznie, finansując inwestycje w oparciu o kredyty oraz wypracowane zyski.

2001
Od pomysłu do działania

W 2001 powstał projekt przedsięwzięcia – budowy światłowodowej sieci szkieletowej. Do dwóch doświadczonych managerów: Zbigniewa Szkaradnika i Wojciecha Apla, dołączył trzeci – Jacek Groyecki.

Największym wyzwaniem dla założycieli było jednak zdobycie kapitału. Przedsięwzięcie zakładało połączenie: managerów z doświadczeniem w IT, kopalnie piasku z prawem drogi i inwestorów zewnętrznych.

I tak pomysł przerodził się w działanie.

2000
Tak to się zaczęło…

Na początku był mail:

Data: 22 grudnia 2000 11:06:54
Od: Zbyszek Szkaradnik
Do: Wojtek Apel
Temat: Sieć światłowodowa

„Wojtek, co byś powiedział gdybym Ci zaproponował udział w przedsięwzięciu polegającym na położeniu światłowodowej sieci szkieletowej w obszarze od Kędzierzyna na zachodzie do Trzebini i Olkusza na wschodzie oraz od Tarnowskich Gór i Siewierza na północy po Rybnik i czeską granicę na południu?”

Pomysł pojawił się, gdy tworząc małego operatora internetowego, Zbigniew Szkaradnik zauważył wielki brak nowoczesnej infrastruktury światłowodowej, nie tylko w naszym regionie, ale na terenie całego kraju.

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2007

2006

2004

2003

2002

2001

2000

Rozwiązania ICT

Ewolucja marki

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celu ulepszenia działania seriwsu